Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Rolul Femeii în Adunare
Autor Mesaj
Membru cu statut special
Membru cu statut special
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 05, 2006 9:45 am
Mesaje: 906
Localitate: Arad, Romania
Anul naşterii: 31 Aug 1976
Răspuns cu citat
PPT cu subliectul: Rolul Femeii în Adunare, Biserică, Comunitate, ş.a.

_________________
Dar, dacă va face cineva să păcătuiască pe unul din aceşti micuţi, care cred în Mine, ar fi mai bine pentru el să i se lege de gât o piatră mare de moară şi să fie aruncat în mare. (Marcu 9:42)


Vin Iul 19, 2013 9:14 pm
YIM WWW
Membru Special
Membru Special

Membru din: Joi Apr 13, 2006 10:09 pm
Mesaje: 503
Anul naşterii: 11 Noi 1969
Răspuns cu citat
Interesant material si util. Insa trebuia facut mai simplu. ... nu poti citit tot ca imaginea merge repede.

_________________
Dumnezeu este iubire.


Sâm Iul 20, 2013 1:36 pm
WWW
Membru cu statut special
Membru cu statut special
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 05, 2006 9:45 am
Mesaje: 906
Localitate: Arad, Romania
Anul naşterii: 31 Aug 1976
Răspuns cu citat
Dacă dai click pe imagine se pauzează, apoi după ce citeşti dacă dai click va continua.

O să ataşez săptămâna aceasta şi un fişier PPT, dacă îi pot reduce mărimea.

_________________
Dar, dacă va face cineva să păcătuiască pe unul din aceşti micuţi, care cred în Mine, ar fi mai bine pentru el să i se lege de gât o piatră mare de moară şi să fie aruncat în mare. (Marcu 9:42)


Sâm Iul 20, 2013 6:07 pm
YIM WWW
Membru cu statut special
Membru cu statut special
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 05, 2006 9:45 am
Mesaje: 906
Localitate: Arad, Romania
Anul naşterii: 31 Aug 1976
Răspuns cu citat
Am uitat un verset, din sâfrşitul unui capitol care nu e nepărat pentru femei ci şi pentru bărbaţi. Întrebarea este doar pentru slujitori, diaconi, şameşi, ori pentru orice membru.

De exemplu dacă un bărbat acordă divorţul soţiei pe un alt motiv decât pentru adulter, devine adulter când femeia lui devine adulteră cu un alt bărbat. Conform telegomiei, o teorie a eredităţii, primul copil al femeii adultere este şi al unui fost soţ, cu alte cuvinte al unui bărbat anterior.

Dar un bărbat devine adulter pentru că şi-a lăsat femeia dacă nu se căsătoreşte, rămâne bărbatul unei singure femei împlinind cerinţele pentru diaconie. Din acest motiv este suficientă să i se de-a dacă este botezat o simplă mustrare, dacă se botează însă după ce şi-a lăsat femeia, conform acestei scrisori a apostolului, se consideră că este chemat la castitate:

1Corinteni 7:6-17:
"Şi aceasta o spun ca un sfat, nu ca o poruncă.
Eu voiesc ca toţi oamenii să fie cum sunt eu însumi. Dar fiecare are de la Dumnezeu darul lui: unul aşa, altul într-alt fel.
Celor ce sunt necăsătoriţi şi văduvelor le spun: Bine este pentru ei să rămână ca şi mine.
Dacă însă nu pot să se înfrâneze, să se căsătorească. Fiindcă mai bine este să se căsătorească, decât să ardă.

Iar celor ce sunt căsătoriţi, le poruncesc, nu eu, ci Domnul meu (aram: marei):
Femeia să nu se despartă de bărbat!
Iar dacă s-a despărţit, să rămână nemăritată, sau să se împace cu bărbatul său; tot aşa bărbatul să nu-şi lase femeia.

Celorlalţi le grăiesc eu, nu Domnul meu:
Dacă un frate are o femeie necredincioasă, şi ea voieşte să vieţuiască cu el, să nu o lase.
Şi o femeie, dacă are bărbat necredincios, şi el binevoieşte să locuiască cu ea, să nu-şi lase bărbatul.
Căci bărbatul necredincios se sfinţeşte prin femeia credincioasă şi femeia necredincioasă se sfinţeşte prin bărbatul credincios. Altminterea, copiii voştri ar fi necuraţi, dar acum ei sunt sfinţi.
Dacă însă cel necredincios se desparte, să se despartă. În astfel de împrejurare, fratele sau sora nu sunt legaţi; căci Dumnezeu ne-a chemat spre pace.
Căci, ce ştii tu, femeie, dacă îţi vei mântui bărbatul? Sau ce ştii tu, bărbate, dacă îţi vei mântui femeia?
Numai că, aşa cum a dat Iahve (MAREIA) fiecăruia, aşa cum l-a chemat Dumnezeu pe fiecare, astfel să umble. Şi în toate ecleziile (aram: kol hin editha) rânduiesc aşa.

_________________
Dar, dacă va face cineva să păcătuiască pe unul din aceşti micuţi, care cred în Mine, ar fi mai bine pentru el să i se lege de gât o piatră mare de moară şi să fie aruncat în mare. (Marcu 9:42)


Mie Iul 24, 2013 7:08 pm
YIM WWW
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 4 mesaje ] 

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: