Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Lasă cântecul liber
Autor Mesaj
Membru cu statut special
Membru cu statut special
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 05, 2006 9:45 am
Mesaje: 906
Localitate: Arad, Romania
Anul naşterii: 31 Aug 1976
Răspuns cu citat
Lasă cântecul liber

Refren: Lasă cântecul liber să zboare spre cer
Lasă las pe Isus să rupă lanţul de fier
Lasă inima să se înalţe spre El
Veşnicia mereu va trăi în cântece.

Tu eşti un etern răsărit
Tu-mi dai viaţă fără sfârşit
Chipul Tău se-oglindeşte pe-ntregul Pământ
Tot ce-ai creat, slava Ta înălţând.
Cei ce azi vin la Tine vor primi dragostea
De aceea mereu voi cânta :

2x Refren

Tu eşti Adevărul Divin
Tu-mi dai bucurie din plin
Tot ce are suflare pe Pământ şi în cer
Azi se închină-n faţa tronului Tău.
Cei cu inima bună vor primi pacea Ta
De aceea mereu voi cânta :

2x Refren


_________________
Dar, dacă va face cineva să păcătuiască pe unul din aceşti micuţi, care cred în Mine, ar fi mai bine pentru el să i se lege de gât o piatră mare de moară şi să fie aruncat în mare. (Marcu 9:42)


Mar Noi 18, 2008 2:04 am
YIM WWW
Membru Special
Membru Special

Membru din: Joi Apr 13, 2006 10:09 pm
Mesaje: 503
Anul naşterii: 11 Noi 1969
Răspuns cu citat
Fiul este Creatorul sau Tatal?

_________________
Dumnezeu este iubire.


Mie Iul 03, 2013 2:10 pm
WWW
Membru cu statut special
Membru cu statut special
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 05, 2006 9:45 am
Mesaje: 906
Localitate: Arad, Romania
Anul naşterii: 31 Aug 1976
Răspuns cu citat
Este scris:

Prin El (Fiul) şi pentru El (pentru Fiul) au fost create toate: "Toate prin El s-au făcut; şi fără El nimic nu s-a făcut din ce s-a făcut".

Participarea Fiului la Creaţie îl face Creator împreună cu Tatăl, însă pentru că toate au fost făcute ca "Dar" din dragostea Tatălui pentru Fiul, nu putem să-l numim Creator decât pe Tatăl ca să rămână Creaţia ca "Darul" Tatălui. Dacă Tatăl făcea ceva fără El, se putea ca să nu fie pe plac Fiului, şi atunci "Darul" nu arăta o dragoste perfectă.

Tatăl este Dumnezeu, este Creatorul, este Duhul, este Dumnezeul Preaînalt, de aceasta noi nu puteam să-L vedem, însă pe Fiul după chipul şi imaginea căruia suntem făcuţi puteam să-l vedem atât la începutul Creaţiei cât şi după ce s-a coborât: "S-a făcut trup şi S-a sălăşluit între noi şi am văzut slava Lui, slavă ca a Unuia-Născut din Tatăl, plin de har şi de adevăr".

Acum am primit prin Fiul în "Dar" mântuirea, justificarea fără a duce mai înainte o luptă ca să păzim poruncile Lui, ci atunci când am crezut şi am hotărât să-L slujim pentru a participa la lucrările creaţiei în "Dar", nu pentru a demostra ceva, ci ca răspuns la bunătatea iubirii lui Dumnezeu, pentru că ne-a trimis în "Dar" pe Fiul Său Unul-Născut din Duhul Sfânt, şi luptăm să păzim poruncile lui din iubire faţă de Tatăl care la trimis pe Fiul şi din iubire faţă de Fiul care ia trimis pe apostoli, având autoritate prin dedicare: botez şi aşa demostrăm Creaţiei că Îl iubim.

_________________
Dar, dacă va face cineva să păcătuiască pe unul din aceşti micuţi, care cred în Mine, ar fi mai bine pentru el să i se lege de gât o piatră mare de moară şi să fie aruncat în mare. (Marcu 9:42)


Dum Aug 11, 2013 3:42 pm
YIM WWW
Membru cu statut special
Membru cu statut special
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 05, 2006 9:45 am
Mesaje: 906
Localitate: Arad, Romania
Anul naşterii: 31 Aug 1976
Răspuns cu citat
Ce părere ai despre cântecul: Aşa cum sunt la Tine vin ?

Este compus de o fată, care susţine că aşa cum sunt oamenii pirduţi şi murdari în lume se pot întoarce la Dumnezeu.

Acest cântec astfel poate fi cântat pentru cineva care încă nu s-a întors la Dumnezeu şi nu s-a hotărât să-I slujească doar Lui.

Acest cântec "Aşa cum sunt la Tine vin" însă nu mai poate fi cântat la Nunta Mielului. De ce ? Dreptatea şi demostrarea dragostei pentru Dumnezeu se fac prin spălarea şi păzirea veşmintelor, adică prin botez şi păzirea poruncilor lui Dumnezeu.

Matei 22:10-14:
Şi ieşind slugile acelea la drumuri, au adunat pe toţi câţi i-au găsit, şi răi şi buni, şi s-a umplut casa nunţii cu oaspeţi.
Iar intrând împăratul ca să privească pe oaspeţi, a văzut acolo un om care nu era îmbrăcat în haină de nuntă,
Şi i-a zis: Prietene, cum ai intrat aici fără haină de nuntă? El însă a tăcut.
Atunci împăratul a zis slugilor: Legaţi-l de picioare şi de mâini şi aruncaţi-l în întunericul cel mai din afară. Acolo va fi plângerea şi scrâşnirea dinţilor.
Căci mulţi sunt chemaţi, dar puţini aleşi.

Luca 11:42:
Dar vai de voi, fariseilor! Pentru că voi daţi zeciuială din izmă, din rută şi din toate zarzavaturile, şi daţi uitării dreptatea şi dragostea de Dumnezeu: pe acestea trebuia să le faceţi, şi pe celelalte să nu le lăsaţi nefăcute!

Matei 5:20:
Căci zic vouă: Că de nu va prisosi dreptatea voastră (izraeliţi, ucenici, ş.a.) mai mult decât a cărturarilor şi a fariseilor, nu veţi intra în împărăţia cerurilor.

_________________
Dar, dacă va face cineva să păcătuiască pe unul din aceşti micuţi, care cred în Mine, ar fi mai bine pentru el să i se lege de gât o piatră mare de moară şi să fie aruncat în mare. (Marcu 9:42)


Dum Aug 11, 2013 4:00 pm
YIM WWW
Membru cu statut special
Membru cu statut special
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 05, 2006 9:45 am
Mesaje: 906
Localitate: Arad, Romania
Anul naşterii: 31 Aug 1976
Răspuns cu citat
Mai degrabă aici observ o formă de sabelism / modalism (3 în 1):

Tu eşti Adevărul Divin (Fiul)
Tu-mi dai bucurie din plin (Confortatorul/ Mângâietrul)

Tot ce are suflare pe Pământ şi în Cer
Azi se închină-n faţa Tronului Tău (Tatăl).

_________________
Dar, dacă va face cineva să păcătuiască pe unul din aceşti micuţi, care cred în Mine, ar fi mai bine pentru el să i se lege de gât o piatră mare de moară şi să fie aruncat în mare. (Marcu 9:42)


Dum Aug 11, 2013 4:29 pm
YIM WWW
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 5 mesaje ] 

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: