Răspunde la subiect  [ 38 mesaje ] 
zeciuiala
Autor Mesaj
Membru Special
Membru Special

Membru din: Mie Apr 19, 2006 7:41 am
Mesaje: 551
Localitate: mai bine o alocatie
Răspuns cu citat
ce părere aveţi de zeciuiala practicată în multe biserici neoprotestante ?
este biblică ?


Mie Mai 10, 2006 1:27 pm
Membru 64-bit
Membru 64-bit

Membru din: Mie Mai 10, 2006 8:31 am
Mesaje: 329
Localitate: Bucuresti
Răspuns cu citat
radu scrie:
ce părere aveţi de zeciuiala practicată în multe biserici neoprotestante ?
este biblică ?
DA - in sensul ca este recomandata de un text biblic

_________________
catolica


Mie Mai 10, 2006 1:31 pm
Membru Special
Membru Special

Membru din: Mie Apr 19, 2006 7:41 am
Mesaje: 551
Localitate: mai bine o alocatie
Răspuns cu citat
Mesaj 
părerea mea este că nu şi aduc ca argument următorul verset:

2 Cor 9:7 : Fiecare să dea după cum a hotărât în inima lui: nu cu părere de rău sau de silă, căci „pe cine dă cu bucurie, îl iubeşte Dumnezeu.”

în dispensaţia creştină nu mai funcţionează zeciuiala care făcea parte din Legea lui Moise, însă principiul oferirii de suport material în scopuri creştineşti rămâne, dar este la latitudinea fiecăruia cât anume doreşte să ofere .
Aceşti bani sunt bineveniţi pentru: cazuri sociale (orfani, văduve), ridicarea de lăcaşuri de cult, etc. dar nu pentru plata unei clase clericale.


Mie Mai 10, 2006 1:54 pm
Membru Special
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: Lun Apr 10, 2006 9:04 pm
Mesaje: 659
Răspuns cu citat
Mesaj 
radu totusi se pare ca si Avraam a dat zeciuala :)

Pe la Geneza 18 parca...


Mie Mai 10, 2006 4:40 pm
YIM
Membru Argint
Membru Argint
Avatar utilizator

Membru din: Joi Apr 27, 2006 11:31 pm
Mesaje: 194
Localitate: Europa centrala
Răspuns cu citat
Mesaj 
marinaru scrie:
radu totusi se pare ca si Avraam a dat zeciuala :)

Pe la Geneza 18 parca...


Personal, cred cä zeciuiala e o inventie pentru a trântori si a päpa banii credinciosilor. Ce-i drept, "vrednic e lucrätorul de plata lui", si totusi Pavel preferä sä munceascä cu mâinile lui.

În Franta sunt multe denominatiuni, înregistrate drept asociatii färä scop lucrativ, dar o grämadä papä zeciuiala credinciosilor. Un lucru m'a fascinat: la ECOF clericii muncesc în slujbe laice, ca toatä lumea, iar seara se reunesc la bisericä. Dar tot ce e administrativ si pastoral e repartizat la membrii Bisericii, cari fac toti benevolat.

Asta e vieata apostolicä. Nu zeciuiala, nici zgârcenia.


Mie Mai 10, 2006 7:53 pm
WWW
Membru 64-bit
Membru 64-bit

Membru din: Mie Mai 10, 2006 8:31 am
Mesaje: 329
Localitate: Bucuresti
Răspuns cu citat
Mesaj 
Waelsch scrie:
Personal, cred cä zeciuiala e o inventie pentru a trântori si a päpa banii credinciosilor.
gresesti!
zeciuiala era o datorie a evreului bazata pe faptul ca fii lui Levi nu au primit pamanturi la impartirea teritoriilor, ei supravietuind doar din jertfele de la Templu si din partea care revenea fiecaruia din zeciuiala
a aparut deci, din necesitate
daca oamenii au deturnat aceasta practica de la menirea sa initiala, este vina oamenilor - si Dumnezeu stie asta, si fiecare va da seama personal de propriile lui greseli, nu de ale comunitatii

_________________
catolica


Joi Mai 11, 2006 8:52 am
Membru Special
Membru Special

Membru din: Mie Apr 19, 2006 7:41 am
Mesaje: 551
Localitate: mai bine o alocatie
Răspuns cu citat
Mesaj 
dar de colectă ce părere aveţi: după predică, în unele biserici neoprotestante, un diacon vine cu un recipient pe care îl plimbă printre rândurile de credincioşi ...pentru ca aceştia să depun o sumă de bani după cum doresc (dacă doresc).


Joi Mai 11, 2006 8:57 am
Membru Special
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: Lun Apr 10, 2006 9:04 pm
Mesaje: 659
Răspuns cu citat
Mesaj 
Matei 23:23 Vai de voi carturari si Farisei fatarnici! Pentru ca voi dati zeciuiala din izma, din marar si din chimen, si lasati nefacute cele mai insemante lucruri din Lege: dreptatea, mila si credinciosia; pe acestea sa le faceti si pe acelea sa nu le lasati nefacute.

Ce parere aveti de acest verset unde Isus le spune Fariseilor si carturarilor ca trebuie sa dea zeciuiala...


Joi Mai 11, 2006 11:05 am
YIM
Membru Special
Membru Special

Membru din: Mie Apr 19, 2006 7:41 am
Mesaje: 551
Localitate: mai bine o alocatie
Răspuns cu citat
Mesaj 
fariseii şi cărturarii trebuiau să respecte Legea lui Moise care includea şi legea zeciuielii, însă noi nu suntem sub Legea lui Moise.


Joi Mai 11, 2006 11:22 am
Membru Special
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: Lun Apr 10, 2006 9:04 pm
Mesaje: 659
Răspuns cu citat
Mesaj 
radu posibil dar de ce a dat Avraam zeciuiala ? Era el sub Legea lui Moise ?


Joi Mai 11, 2006 11:39 am
YIM
Membru Special
Membru Special

Membru din: Mie Apr 19, 2006 7:41 am
Mesaje: 551
Localitate: mai bine o alocatie
Răspuns cu citat
Mesaj 
se pune întrebarea : cui a dat zeciuiala? Avraam a dat zeciuiala unei persoane preot al lui Dumnezeu, Melchisedec.
noi astăzi cui dăm zeciuiala?
preotul nostru este Isus.


Joi Mai 11, 2006 11:48 am
Membru Special
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: Lun Apr 10, 2006 9:04 pm
Mesaje: 659
Răspuns cu citat
Mesaj 
radu asa este si asta...


Joi Mai 11, 2006 12:02 pm
YIM
Membru Special
Membru Special

Membru din: Mie Apr 19, 2006 7:41 am
Mesaje: 551
Localitate: mai bine o alocatie
Răspuns cu citat
Mesaj 
legat de chestia cu banii, să ne amintim ce a făcut Domnul Isus celor care făceau comerţ în templu: Ioan 2:16  Şi a zis celor ce vindeau porumbei: „Ridicaţi acestea de aici şi nu faceţi din casa Tatălui Meu o casă de negustorie.”


Joi Mai 11, 2006 12:49 pm
Membru Special
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 05, 2006 8:58 am
Mesaje: 569
Răspuns cu citat
Mesaj 
Eu spun că Noul legământ nu porunceşte zeciuială..........însă oricine poate să şi-o impună personal, fie că aşa a hotărât el, fie că aşa i-a spus Spiritul Sfânt...........mie o perioadă de timp ma îndemnat Spiritul lui Dumnezeu să dau zexiuială la o biserică.........dar nu înseamnă ca aceasta a însemnat întreagă lucrăre de dărnicie din viaţa mea.........evreii din V.T, pe lângă zeciuieli aduceau daruri de bunăvoie, după unii teologi ei dădeau cam 23% din venitul lor ............

Creştinii nu sunt sub o lege a zeciuieli, însă Spiritul Sfânt le poate indica când? La cine? Cât? să dea............să medităm la exemplu Macedonenilor:
2 Corinteni 8:1  Fraţilor, voim să vă aducem la cunoştinţă harul pe care l-a dat Dumnezeu în Bisericile Macedoniei.
2  În mijlocul multelor necazuri prin care au trecut, bucuria lor peste măsură de mare şi sărăcia lor lucie, au dat naştere la un belşug de dărnicie din partea lor.
Dumnezeu să ne ajute şi pe noi să dăm belşug de dărnicie şi să lepădaăm egosimul...........


Joi Mai 11, 2006 3:58 pm
YIM WWW
Membru Argint
Membru Argint
Avatar utilizator

Membru din: Joi Apr 27, 2006 11:31 pm
Mesaje: 194
Localitate: Europa centrala
Răspuns cu citat
Mesaj 
Exact, noi nu mai suntem sub Lege.

As vrea sä vä povestesc o treabä. Crestinii tomiti din India nu au avut de-a face niciodatä cu puterea si influenta politicä. La ei, clericii lucreazä câmpul ca si ceilalti.

Iar tomitii sunt crestini din primul secol, cari n'au avut legäturi cu ceilalti crestini, pânä la "descoperirea Indiilor". Cred cä ei au mostenit adevärata transmitere apostolicä. Primii crestini nu dädeau zeciuialä. Apostolii träiau din rodul muncii lor.

Si mä gândesc acum la parohia mea. Nu e cea mai cea, dar îmi plac câteva lucruri, printre cari faptul cä nu se lucreazä cu bani. Fiecare vine la bisericä cu propriile subzidii, preotul inclus. Unul aduce vinul, altul aduce sucurile de dupä liturghie, altul aduce biscuitii, eu fac prescura, samd. (Ce-i drept, încälzirea si celelalte sunt sponsorizate de comunä.)


Joi Mai 11, 2006 5:11 pm
WWW
Membru Special
Membru Special

Membru din: Mie Apr 19, 2006 7:41 am
Mesaje: 551
Localitate: mai bine o alocatie
Răspuns cu citat
Mesaj 
eu cred că susţinerea misionarilor creştini cu fonduri de la credincioşi, pentru a-l predica pe Isus, este corectă şi de dorit


Vin Mai 12, 2006 9:38 am
Membru Special
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: Lun Apr 10, 2006 9:04 pm
Mesaje: 659
Răspuns cu citat
Mesaj 
radu asa este. Daca am fi noi sub o lege a zeciuielii atunci nu am mai fi sub o lege a libertatii.


Vin Mai 12, 2006 10:56 am
YIM
Membru Special
Membru Special

Membru din: Mie Apr 19, 2006 7:41 am
Mesaje: 551
Localitate: mai bine o alocatie
Răspuns cu citat
Mesaj 
amin.


Vin Mai 12, 2006 11:17 am
Membru Special
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: Lun Apr 10, 2006 9:04 pm
Mesaje: 659
Răspuns cu citat
Mesaj 
Cei care cred ca trebuie sa dam zeciuiala mai amintesc si de ce se spune la Maleahi 3:10. Unde spun ca Domnul spune sa dam zeciuiala...


Vin Mai 12, 2006 11:28 am
YIM
Membru Special
Membru Special

Membru din: Mie Apr 19, 2006 7:41 am
Mesaje: 551
Localitate: mai bine o alocatie
Răspuns cu citat
Mesaj 
cei care spun că trebuie dată zeciuiala, mai au şi alte interese ...decât păstorirea credincioşilor... :D


Vin Mai 12, 2006 11:58 am
Membru Special
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: Lun Apr 10, 2006 9:04 pm
Mesaje: 659
Răspuns cu citat
Mesaj 
Am mai studiat putin si mi-a mai venit o idee :)

Un argument pe care il au cei cu zeciuiala si care mi-a cerut un extra studiu :) este ca Avraam a platit si el zeciuiala si ca aceasta nu vine cu Legea lui Moise deci nu ar fi anulata...Am spus bine dar zeciuiala se ducea la Preot noi azi avem Preot pe Isus. Totusi mai avem versetele care numesc crestinii "o preotie aleasa" :) deci iar eram in cerc...

Partea interesanta este ca nici taierea imprejur nu a venit cu Moise a venit cu Avraam, a fost chiar un legamant incheiat cu acesta. Si totusi scriptura spune clar ca nu mai este necesara taierea imprejur asadar de ce ar mai fi necesara zeciuiala ? Mai este si faptul ca nu exista nici un verset in NT care sa spuna direct...crestinii trebuie sa dea zeciuiala.


Dum Mai 14, 2006 3:06 pm
YIM
Membru Special
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 05, 2006 8:58 am
Mesaje: 569
Răspuns cu citat
Mesaj 
Da, zeciuiala nu este poruncită în NT.......Eu cred că creştinii au toţi banii la dispoziţia Domnului, ei nu dau 10 % ci cât le spune Domnul. dacă cineva încă nu sa deprins să audă vocea Domnului nu este greşit să se hotărească să dea 10% la adunare din veniturile lui......până se va maturiza spiritual şi va intra mai mult în călăuzirea Domnului.
Astfel eu nu pot să-mi închipui un creştin credincios şi altruist care dacă este membru într-o adunare (biserică) să dea mai puţin de 10% din veniturile lui si să spună că este credincios?


Dum Mai 14, 2006 5:45 pm
YIM WWW
Membru Special
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: Lun Apr 10, 2006 9:04 pm
Mesaje: 659
Răspuns cu citat
Mesaj 
calea pe mine nu m-ar deranja o biserica care ar cere zeciuiala dar ar cauta adevarul si ar respecta cuvantul. Nu imi place ideea noi stim tot tu trebuie sa faci ca noi sau afara... Mai mult daca cineva nu face donatii din partea mea sa fie sanatos...


Dum Mai 14, 2006 6:09 pm
YIM
Membru Special
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 05, 2006 8:58 am
Mesaje: 569
Răspuns cu citat
Mesaj 
Draga Marinaru.........în noul legământ trebuie făcute lucrurile din interior nu din cauza unor presiuni externe..............Trebuie ca Duhul lui Dumnezeu din lăuntrul meu să mă îndemne la dărnicie şi milostenie, nu doar să îmi autoimpun mecanic 10%.........zeciuială.........şi să nu o fac cu bucurie şi credinţă............


Dum Mai 14, 2006 9:17 pm
YIM WWW
Membru Special
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 05, 2006 8:58 am
Mesaje: 569
Răspuns cu citat
Mesaj 
Draga Marinaru.........în noul legământ trebuie făcute lucrurile din interior nu din cauza unor presiuni externe..............Trebuie ca Duhul lui Dumnezeu din lăuntrul meu să mă îndemne la dărnicie şi milostenie, nu doar să îmi autoimpun mecanic 10%.........zeciuială.........şi să nu o fac cu bucurie şi credinţă............atunci mai bine nu o fac...........


Dum Mai 14, 2006 9:17 pm
YIM WWW
Membru Special
Membru Special

Membru din: Mie Apr 19, 2006 7:41 am
Mesaje: 551
Localitate: mai bine o alocatie
Răspuns cu citat
Mesaj 
eu cunosc biserici penticostale unde zeciuiala este benevolă, şi cred că asta ar trebui să fie atitudinea unei biserici creştine.
Atunci când ceva este impus, deja contravine libertăţii pe care o avem în Cristos.


Lun Mai 15, 2006 10:22 am
Membru Nou
Membru Nou
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 23, 2007 2:39 pm
Mesaje: 18
Răspuns cu citat
Mesaj 
radu scrie:
părerea mea este că nu şi aduc ca argument următorul verset:

2 Cor 9:7 : Fiecare să dea după cum a hotărât în inima lui: nu cu părere de rău sau de silă, căci „pe cine dă cu bucurie, îl iubeşte Dumnezeu.”

în dispensaţia creştină nu mai funcţionează zeciuiala care făcea parte din Legea lui Moise, însă principiul oferirii de suport material în scopuri creştineşti rămâne, dar este la latitudinea fiecăruia cât anume doreşte să ofere .
Aceşti bani sunt bineveniţi pentru: cazuri sociale (orfani, văduve), ridicarea de lăcaşuri de cult, etc. dar nu pentru plata unei clase clericale.


e adevarat ca face parte din lege,dar si a nu fura,a nu ucide fac parte din lege si totosi le respectam azi fara sa tinem legea.apoi Pavel zicea femeilor sa nu vorbeasca in adunari ca asa zice,Legea.
Sa zici ca e nebiblica zeciuiala e o afirmatie eronata.azi e har: cel putin zeciuiala sa o dam Domnului,daca recunoastem ca tot ce primim este al lui.amin


Ultima oară modificat de raull_b pe Mar Ian 23, 2007 6:38 pm, modificat 1 dată în total.



Mar Ian 23, 2007 6:33 pm
Membru Nou
Membru Nou
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 23, 2007 2:39 pm
Mesaje: 18
Răspuns cu citat
Mesaj 
radu scrie:
eu cunosc biserici penticostale unde zeciuiala este benevolă, şi cred că asta ar trebui să fie atitudinea unei biserici creştine.
Atunci când ceva este impus, deja contravine libertăţii pe care o avem în Cristos.


Sa nu intelegi gresit libertatea in Hristos dragul meu.Eu sunt cel mai liber om de pe pamant in Hristos dar sunt supus celor pe care El i-a randuit in Biserica sa conduca.Mie imi place sa ma supun si sa ascult ca asa m-a invatat Isus sa ascult de mai marii mei,ca Domnul prin ei lucra.Amin


Mar Ian 23, 2007 6:36 pm
Membru Special
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: Lun Apr 10, 2006 9:04 pm
Mesaje: 659
Răspuns cu citat
Mesaj 
raull_b scrie:
Sa zici ca e nebiblica zeciuiala e o afirmatie eronata.azi e har: cel putin zeciuiala sa o dam Domnului,daca recunoastem ca tot ce primim este al lui.amin


Sigur este biblica dar nu este pentru crestini asa cum nici circumcizia nu este...ambele au venit prin Avraam si ambele sunt pana la Cristos. :wink:


Mie Ian 24, 2007 9:18 am
YIM
Membru Nou
Membru Nou
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 23, 2007 2:39 pm
Mesaje: 18
Răspuns cu citat
Mesaj 
Singurul loc din BiBLIE in care Dumnezeu zice: 'Puneti-ma la incercare" este in Maleahi 3:10 si priveste zeciuiala. repet ca astazi avem har dar eu cred ca adevaratul crestin va semana cel putin zeciuiala,daca da doar 10% Dumnezeu se obliga cand daruim in numele Lui sa ne rasplateasca! e cuvantul LuI! 'VOI TURNA BELSUG DE BINECUVANTARE'! .Iata ca Domnul binecuvanta zeciuala noastra chiar daca tu zici ca a tinut pana la Hristos,PT EL insa e valabila si azi!
Slava Lui! amin


Mie Ian 24, 2007 7:56 pm
Membru Special
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: Lun Apr 10, 2006 9:04 pm
Mesaje: 659
Răspuns cu citat
Mesaj 
raull_b banuiesc ca nu ai citit mesajul meu...zeciuiala ca si circumcizia era "un legamant" sau erau porunci care au fost respectate pana la Cristos. Unde scrie in NT ca noi trebuie sa mai platim zeciuiala ? In VT scrie si ca ei faceau circumcizie si sacrificau animale...sau noi alegem doar ce este in interesul liderilor bisericesti ? :D


Joi Ian 25, 2007 9:40 am
YIM
Membru Nou
Membru Nou
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 23, 2007 2:39 pm
Mesaje: 18
Răspuns cu citat
Mesaj 
De la prima înregistrare despre zeciuială din Vechiul Testament, vedem că Avraam nu a fost instruit de Dumnezeu să plătească zeciuială lui Melhisedec, el a făcut-o într-un mod obişnuit de a-şi exprima respectul faţă de cineva care este superior,practic voluntar! nu a fost vorba de nici un legamant, si Iacov in fuga lui spre Laban s-a oferit el sa dea zeciuaiala. Nicaieri in Noul Testament nu spune Dumnezeu ca noi crestinii, trebuie sa dam o zeciuiala.amin la asta.dar tu nu ai inteles: daca dau zeciuiala Dumnezeu se obliga sa ma binecuvinteze!!!sa toarne belsug!!!
Isus a spus să nu lăsăm acest lucru nefăcut (Mat 23:23)

Cred ca problema ta nu este dacă să dam sau nu zeciuiala ci obligativitatea şi caracterul mandatar al zeciuielii,repet azi e har si in biserica Domnului nu se impune ,nu te obliga nimeni sa dai zeciuiala.Fiecare da dupa credinta lui.
Si in Biserica Domnului sunt oamenii calauziti de Domnul sa administreze cat mai bine banii.amin


Joi Ian 25, 2007 1:33 pm
Membru Special
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: Lun Apr 10, 2006 9:04 pm
Mesaje: 659
Răspuns cu citat
Mesaj 
raull_b scrie:
Si in Biserica Domnului sunt oamenii calauziti de Domnul sa administreze cat mai bine banii.amin


:D :D :D

Da creca :P


Joi Ian 25, 2007 2:44 pm
YIM
Membru Nou
Membru Nou
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 23, 2007 2:39 pm
Mesaje: 18
Răspuns cu citat
Mesaj 
marinarule stiu ca nu orice Biserica e a Domnului!
eu pot marturisi si Domnul Isus e martor ca Adunarea(biserica) in care ma aflu are slujitori calauziti de Domnul,imputerniciti de Domnul,dedicati Domnului! multumesc Domnului pt ei si am rog ca Domnul sa ii autorizeze mai departe,sa-i pazesca de atacurile celui rau si sa-i faca mai roditori! eu ii sustin,asa cum aaron si hur au tinut bratele lui Moise!astfel respect Biblia si care ma indeamna sa ascult de autoritatea ce a instalat-o El !
amin!


Joi Ian 25, 2007 7:03 pm
Membru Special
Membru Special

Membru din: Joi Apr 13, 2006 10:09 pm
Mesaje: 503
Anul naşterii: 11 Noi 1969
Răspuns cu citat
Nu exista o randuiala de zeciuiala in ce priveste darurile. A fost in legea lui Moise. Acum ni se cere mai mult... sacrificiul de sine... in genul ... cine are 2 camasi sa dea una celui ce nu are... etc.

_________________
Dumnezeu este iubire.


Mar Iun 25, 2013 3:07 pm
WWW
Membru cu statut special
Membru cu statut special
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 05, 2006 9:45 am
Mesaje: 906
Localitate: Arad, Romania
Anul naşterii: 31 Aug 1976
Răspuns cu citat
Erau trei rânduieli pentru zeciuială.
Prima era pentru cei care cultivă pământul şi care trebuiau să numere a zecea parte, sau un omer per efă, pe perioada secerişului care cade între cele 7 săptămîni complete dintre Ziua Primului Rod (Snop) şi Ziua Primelor Roade (a Penticostei), iar în prima zi a săptămânii cum se încheie sabatul să după a zecea parte la Templu.
A doua rânduială era pentru cine obţin alte produse, din care puteau oferii fie a zecea parte din produsele pentru un an, fie contravaloarea zeciuelii.
A treia rânduială, care se aplică şi în perioadele când nu există un Templu, cam la trei ani când treburile merg bine, să şi le vei da levitului, străinului, orfanului şi văduvei, ca să mănânce aceştia în locaşurile tale şi să se sature... (Deut. 26:12)
Citez din cartea la care lucrez...
în Cartea Sărbători Mesianice - Şavuot (de Florin C. Bodin) scrie:
Deuteronomul 16:9-12 ne arată efectele prezenţei lui Dumnezeu. Primul este aducerea darurilor de bunăvoie, date potrivit cu binecuvântarea primită. Dumnezeu este un Tată şi caută închinătorii care, prin Iisus, îi aduc de bunăvoie, din inima lor, ca recunoştinţă pentru fiecare binecuvântare, închinare Numelui Său. Apoi bucuria: „Să te bucuri în faţa lui IAHVE, Dumnezeului tău"; această bucurie e împărtăşită de familie, de slujitori, de cohen (preot), de străin, de orfan şi de văduvă în necazul lor.
În simbolistica biblică şi numerologie de asemeni ziua celui de-al XXXIII-a omer sau snop este asociat cu simbolistica celor şapte pecete despre care Ioan scrie în cartea Apocalipsei.
În Leviticul 23 ne frapează locul mare pe care-l ocupă ofrandele oferite faţă de darul nou al celor două pâini. Găsim aici arderea-de-foc, darul de mâncare, jertfa de mulţumire, jertfa pentru păcat - toate aspectele diferite ale lui Mesia pe care primele capitole din cartea Leviticul le-au dezvoltat simbolic, şi prin care Dumnezeu ne-a codificat planul Său.
Cincizecimea este legată de seceriş. Ce măreţ început al secerişului pentru IAHVE când după ce au primit „făgăduinţa Tatălui”, au fost aduse trei mii de suflete (Faptele Apostolilor 2:41)! Acest seceriş nu se termină cu formarea adunării credincioşilor: „Să laşi nesecerate colţurile câmpului tău şi să nu strângi ce rămâne de pe urma secerătorilor". Şi alţii vor fi aduşi: rămăşiţa lui Israel cu cei câte 12 mii din fiecare seminţie, o mare mulţime din necazul ce mare care îşi spală hainele în sângele Mielului după ce devin biruitori în luptă cu ultima putere mondială numită de profeţi fiară, şi toţi care îl vor recunoaşte pe cel străpuns vor participa la binecuvântările împărăţiei sfinţilor. Astfel trebuie ca cei întorşi la Domnul să dăm roadă în comunităţile noastre, să ne coacem şi să ne separăm de pleavă şi de neghină. Sfârşitul veacului care în context este numit alegoric „seceriş” însă când vine Mesia nu însemnă sfârşitul lumii ci conducerea împărăţiei lunii va fi dată sfinţilor.

_________________
Dar, dacă va face cineva să păcătuiască pe unul din aceşti micuţi, care cred în Mine, ar fi mai bine pentru el să i se lege de gât o piatră mare de moară şi să fie aruncat în mare. (Marcu 9:42)


Sâm Iul 20, 2013 9:02 pm
YIM WWW
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 38 mesaje ] 

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: