Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 
Particularităţile ortodoxiei
Autor Mesaj
Membru cu statut special
Membru cu statut special
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 05, 2006 9:45 am
Mesaje: 906
Localitate: Arad, Romania
Anul naşterii: 31 Aug 1976
Răspuns cu citat
Marea majoritate a americanilor atunci când se gândesc la religie, se gândesc la cele trei mari categorii – protestanţi, catolici şi evrei. Dar ortodocşii? Cine sunt ei? Asemenea protestanţilor, ei nu sunt un monolit cu crezuri uniforme. Pe de altă parte, există anumite caracteristici care îi deosebesc de protestanţi şi celelate confesiuni. Care sunt acestea?

_________________
Dar, dacă va face cineva să păcătuiască pe unul din aceşti micuţi, care cred în Mine, ar fi mai bine pentru el să i se lege de gât o piatră mare de moară şi să fie aruncat în mare. (Marcu 9:42)


Lun Mai 08, 2006 9:36 pm
YIM WWW
Membru Argint
Membru Argint
Avatar utilizator

Membru din: Joi Apr 27, 2006 11:31 pm
Mesaje: 194
Localitate: Europa centrala
Răspuns cu citat
OryNider scrie:
Marea majoritate a americanilor atunci când se gândesc la religie, se gândesc la cele trei mari categorii – protestanţi, catolici şi evrei. Dar ortodocşii? Cine sunt ei? Asemenea protestanţilor, ei nu sunt un monolit cu crezuri uniforme. Pe de altă parte, există anumite caracteristici care îi deosebesc de protestanţi şi celelate confesiuni. Care sunt acestea?


Îmi pun si eu aceeasi întrebare: ce caracterizeazä BO? Kallistos Ware si Olivier Clément încearcä sä dea un räspuns, dar nu cred cä existä räspuns precis...


Mar Mai 09, 2006 12:36 pm
WWW
Membru Special
Membru Special

Membru din: Mie Apr 19, 2006 7:41 am
Mesaje: 551
Localitate: mai bine o alocatie
Răspuns cu citat
Mesaj 
degeaba se bat ortodocşii cu pumnul în piept (la ei în ţară), căci lumea occidentală îi consideră biserici dizidente care s-au separat de Catolicism, având în vedere şi faptul că fiecare biserică ortodoxă este autocefală şi că există 2 ramuri de ortodoxie: pe stil nou (românii, grecii), pe stil vechi (ruşii, sârbii,bulgarii).


Mie Mai 10, 2006 8:42 am
Membru Special
Membru Special

Membru din: Mie Apr 19, 2006 7:41 am
Mesaje: 551
Localitate: mai bine o alocatie
Răspuns cu citat
Mesaj 
cum vă explicaţi faptul că timp de sute de ani, preoţii ortodocşi au tunat şi fulgerat împotriva "schismaticilor din Apus" şi viceversa, iar de puţin timp există un curent de opinie conform căruia cele două biserici tradiţionale sunt surori (mai sunt unii preoţi ortodocşi care îi anatemizează şi acum pe catolici, bazându-se pe canoane mai vechi) ?


Mar Mai 16, 2006 11:28 am
Membru Argint
Membru Argint
Avatar utilizator

Membru din: Joi Apr 27, 2006 11:31 pm
Mesaje: 194
Localitate: Europa centrala
Răspuns cu citat
Mesaj 
radu scrie:
cum vă explicaţi faptul că timp de sute de ani, preoţii ortodocşi au tunat şi fulgerat împotriva "schismaticilor din Apus" şi viceversa, iar de puţin timp există un curent de opinie conform căruia cele două biserici tradiţionale sunt surori (mai sunt unii preoţi ortodocşi care îi anatemizează şi acum pe catolici, bazându-se pe canoane mai vechi) ?

Avem de-a face cu mai multe fenomene diferite.

1. Ecumenismul, de cele mai multe ori fals si fätarnic. Ne plac reuniunile, mâncäm cornuri si bem cafea, mai si o rugäciune de 2 minute si 1/2, si ne întoarcem fiecare la värsätura lui.

2. Evanghelia. Fiecare-si face o examinare a constiintei, si vede cä vecinul are dreptate în punctul cutare si cutare. Si atunci apare schimbarea, si frätietatea.

3. Unde nu se fac pasi, este mândrie (orgoliu) si prostie cât încape.

Doar cu punctul 2 sunt de acord.


Joi Mai 18, 2006 3:17 am
WWW
Membru Special
Membru Special

Membru din: Mie Apr 19, 2006 7:41 am
Mesaje: 551
Localitate: mai bine o alocatie
Răspuns cu citat
Mesaj 
eu zic că ecumenismul (care până acum nu prea a dat rezultate), are la bază interese politice. Cred mult în unirea pe care Duhul Sfânt o face între credincioşii diferitelor confesiuni, prin botezul în Duhul Sfânt - asta e unirea pe care o face Dumnezeu.


Joi Mai 18, 2006 7:48 am
Membru Argint
Membru Argint
Avatar utilizator

Membru din: Joi Apr 27, 2006 11:31 pm
Mesaje: 194
Localitate: Europa centrala
Răspuns cu citat
Mesaj 
Duhul Sfânt tré sä ne lumineze, iar noi sä ne deschidem mintile, ca sä-l recunoastem pe cel de lângä noi. Sä vedem ce crede, ce gândeste... si sä-l ascultäm, cäci poate ne poate zidi, si si noi sä-l zidim...

_________________
YHWH Dumnezei a zis: "Iata ca omul s`a facut ca unul dintre NOI." (Facerea 3:22).


Vin Mai 19, 2006 9:50 pm
WWW
Membru Special
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: Lun Apr 10, 2006 9:04 pm
Mesaje: 659
Răspuns cu citat
Mesaj 
Smerenia este ceva ce ortodoxi au din belsug. Ceva ce "sectanti" cum sunt numite alte denominatiuni nu prea au deloc...


Sâm Mai 20, 2006 12:08 am
YIM
Membru Argint
Membru Argint
Avatar utilizator

Membru din: Joi Apr 27, 2006 11:31 pm
Mesaje: 194
Localitate: Europa centrala
Răspuns cu citat
Mesaj 
marinaru scrie:
Smerenia este ceva ce ortodoxi au din belsug. Ceva ce "sectanti" cum sunt numite alte denominatiuni nu prea au deloc...

Bof. Multi din monahii ortodocsi au smerealä în loc de smerenie.

Cum o altä amicä, ce zicea despre ea tot timpul: "eu, päcätoasa". Dar de altfel, socotea tot ce fäcea pozitiv: "Vai, am postit 3 zile, am citit 3 acatiste, 3 catisme din psaltire..." si "Vai golanii ästia! Ei de ce nu citesc la psaltire?"

Putea spune cä e päcätoasä...

Altii ar spune: "Sunt un päcätos iertat".

_________________
YHWH Dumnezei a zis: "Iata ca omul s`a facut ca unul dintre NOI." (Facerea 3:22).


Sâm Mai 20, 2006 12:40 pm
WWW
Membru Special
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: Lun Apr 10, 2006 9:04 pm
Mesaje: 659
Răspuns cu citat
Mesaj 
Eu nu vb. despre lideri...vb despre cei de jos...sunt multi care sunt smeriti.


Sâm Mai 20, 2006 12:58 pm
YIM
Membru Special
Membru Special

Membru din: Mie Apr 19, 2006 7:41 am
Mesaje: 551
Localitate: mai bine o alocatie
Răspuns cu citat
Mesaj 
marinaru scrie:
Eu nu vb. despre lideri...vb despre cei de jos...sunt multi care sunt smeriti.


nu prea sunt smeriţi, nici cei de jos iar cei de sus, dacă au pretenţia de a fi apelaţi prin "sfinţia ta", "părinte", având titluri precum "preafericitul", "preasfinţitul" etc., asta numai smerenie (umilinţă) nu este...


Lun Mai 22, 2006 8:25 am
Membru Special
Membru Special

Membru din: Joi Apr 13, 2006 10:09 pm
Mesaje: 503
Anul naşterii: 11 Noi 1969
Răspuns cu citat
Biserica Ortodoxa si Catolica are multe puncte in comun cu marcionismul. Pare a fi mai degraba un marcionism mai evoluat, care a acceptat si Vechiul Testament, dar fiind ca marcionitii nu acceptau VT.

_________________
Dumnezeu este iubire.


Dum Mai 26, 2013 1:26 pm
WWW
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 12 mesaje ] 

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: